Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam vizesi konusu, tek başına bir yazı konusu aslında. Türk vatandaşlarına en tuhaf vize prosedürü uygulayan ülkelerin sıralamasında kesinlikle ilk sıralarda.

Nasıl vize alındığını önce basitçe anlatalım. Sonra detaylara gireriz. Vietnam Türk vatandaşlarına seyahat öncesi vize almayı zorunlu kılıyor. Ülkeye girmeden önce bir Vietnam konsolosluğuna vize başvurusu yapmanız ve gerekli evrakları ileterek vize sürecinin sonuçlanmasını beklemelisiniz.

İşler tam olarak burada karışıyor. Vietnam vize evrakları arasında Vietnam’daki bir kuruluş tarafından gönderilecek bir davetiye bulunmasını zorunlu kılıyor. Peki nasıl temin edeceğiz bu davetiyeyi? Vietnam’a yolculuk etmeyi planlayan çoğu turist/gezgin genellikle bu aşamada gitme fikrinden vazgeçiyor. Çünkü bu davetiyeyi nasıl bulacağınızı internette araştırayım, bulayım derken, kafanız iyice karışıyor. En sonunda, “Başlarım Vietnam’ına! Gidecek ülke mi kalmadı sanki koskoca dünyada?” diyerek pes ediyorsunuz.

Davetiye almak için önerilen yol, yerel bir Vietnam tur acentasından bir Vietnam tur paketi satın almak. Ancak burada şöyle bir sıkıntı var. Birincisi bu durum sizi bir tur satın almaya mecbur ediyor, istediğiniz programı yapamıyor, turun programına bağımlı kalıyorsunuz. İkincisi, bu davetiyeyi sağlayan firmaların tur fiyatları oldukça pahalı olduğundan, hiç de ekonomik bir tercih olmuyor bu.

“Peki ne yapalım, gitmeyelim mi o zaman? Görmeyelim mi Halong Bay’i, Mekong Deltası’nı??” dediğinizi duyar gibiyiz. Sabrınıza ve ısrarınıza duyduğumuz saygıdan size en makul 3 vize alma taktiğini sunuyoruz. Seçmek size kalmış.

1. Seçenek: Vietnam Vizesi konusunda tecrübeli bir Türk vize şirketine/acentesine başvurun ve davetiye ayarlayarak sizin adınıza vize başvurusunu yapmasını talep edin. Bu durumda vize acentesine, hem başvuru ücreti, hem de davetiye için ek ücret ödemek durumunda kalacaksınız. Sonucunda ödeyeceğiniz tutar, bir vize ücreti için saçma derecede yüksek. Ancak avantajı, Vietnam’da bilmediğiniz bir tur acentesinden büyük bir tur olmaktan daha güvenilir ve daha ucuz alması. Ayrıca vize almayı garantiliyorsunuz. (Özel bir durumunuz yok ise tabi)

Asya rotamızda en çok görmek istediğimiz ülkelerden biri Vietnam olduğu için, biz risk almadık ve istemeyerek de olsa yüklü bir miktar para ödeyerek bu seçeneği seçtik. Sonucunda tek girişli 14 günlük vize aldık. Bu vize için 200$ civarı bir para ödedik. Neyse ki, dolar o zaman 3 TL’ydi. Şu anki kurda böyle bir para ödemezdik kesinlikle. Ancak düşük bir kurdan bile olsa, çoğu gezgine tavsiye etmeyeceğiz bir yöntem bu. Schengen vizesinin bile 70$-80$ olduğu düşünülürse, Vietnam vizesine böyle fahiş bir para ödemek oldukça saçma.

2. Seçenek: Yola çıkmadan önce ciddi ciddi düşünüp, son anda vazgeçtiğimiz diğer alternatif ise, Türkiye dışında bir ülkedeki Vietnam konsolosluğundan vize başvurusu yapmak. Örneğin komşu ülkeler Tayland, Kamboçya ya da Laos’tan. Bu seçenek de gezginler tarafından denenen bir alternatif. HCMC Havaalanı’nda tanıştığımız tatlı Türk çift Ayşegül ve Tolga, Bangkok’taki konsolosluktan başvurmuşlar ve 30 dolar civarı bir başvuru ücreti ve birkaç evrakla 2 günde vizelerini almışlar.

Yine Güneydoğu Asya’da gezerken tanıştığımız başka bir Türk arkadaş ise Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’deki konsolosluğa başvurmuş ve reddedilmiş. Aynı şekilde Tayland’dan başvurup reddedilen başka insanların hikayelerini de duydum. Komşu ülkelerden başvurup vize alan tek bir örneğe rastlamışken, reddedilen örnek sayısı çok daha fazla.

Biz bu alternatifi denemedik, çünkü Vietnam gezimizi hiçbir şekilde riske etmeye cesaret edemedik. Ancak bütçeniz kısıtlıysa ve vize alamazsam da sıkıntı yok, başka ülkeye giderim, denemeye değer diyorsanız, bu alternatif denenebilir.

En Yeni ve En Kolay Seçenek:

Biz seyahate çıkmadan önce bu seçenek olsaydı, kesinlikle kullanacağımız seçenek bu olurdu. Ancak 2 sene öncesinde böyle hizmet veren bir firma mevcut değildi.

Şu anda Vietnam vizesi hizmetini çok daha ucuza veren Vietnam Rehberi isimli bir firma mevcut. Bu hizmeti hem kolay ve ucuza sunuyorlar, hem de Vietnam merkezli çalıştıkları için, davetiye mektubunu sorunsuz bir şekilde temin ediyorlar.

Bu yeni seçenek sayesinde, Türk gezginlere saç baş yolduran Vietnam vizesi, alınması en kolay vizelerden birisi haline gelmiş. Vize masrafını ise 80$’a kadar düşürmüşler. Bu bilgiyi alınca, bu bölümde detaylı olarak paylaşalım istedik ki, bizim ve birçok gezginin yaşadığı vize sıkıntısını Vietnam’a yeni seyahat edecekler yaşamasın.

Vietnamrehberi.com, Vietnam merkezli bir Türk firması.  Vietnam vizesi başvurunuzu online olarak firmanın websitesinden yapabiliyorsunuz. Yani dünyanın neresinde olursanız olun, online olarak Vietnam vizesi başvurunuzu tamamlayıp, vizenizi Vietnam’a varışta kapıda pasaportunuza yapıştırtabiliyorsunuz. Firma direkt olarak Vietnam’da ikamet ettiği için işlemler daha kısa sürüyor ve daha uygun fiyatlı oluyor. Online Vietnam vizesi başvurusunda pasaportunuzun kopyası ile uçak biletlerinizin bir kopyası yeterli oluyor. Vietnam vizesi onay mektubu (bazıları C1 belgesi de diyor) ücreti 80$. Firma ödemeyi başvurunuz sonuçlanınca alıyor ve kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz. İşlemleri Vietnam’da ikamet eden bir Türk firması üzerinden, Türkçe konuşarak yapmak daha kolay ve güvenli oluyor. Firmanın bilgileri ise şöyle:

Vietnam Rehberi websitesi:  https://vietnamrehberi.com/

WhatsApp: 00841234142664

Email: vietnamrehberi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir