Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam vizesi konusu, tek başına bir yazı konusu aslında. Türk vatandaşlarına en tuhaf vize prosedürü uygulayan ülkelerin sıralamasında kesinlikle ilk sıralarda.

Nasıl vize alındığını önce basitçe anlatalım. Sonra detaylara gireriz. Vietnam Türk vatandaşlarına seyahat öncesi vize almayı zorunlu kılıyor. Ülkeye girmeden önce bir Vietnam konsolosluğuna vize başvurusu yapmanız ve gerekli evrakları ileterek vize sürecinin sonuçlanmasını beklemelisiniz.

İşler tam olarak burada karışıyor. Vietnam vize evrakları arasında Vietnam’daki bir kuruluş tarafından gönderilecek bir davetiye bulunmasını zorunlu kılıyor. Peki nasıl temin edeceğiz bu davetiyeyi? Vietnam’a yolculuk etmeyi planlayan çoğu turist/gezgin genellikle bu aşamada gitme fikrinden vazgeçiyor. Çünkü bu davetiyeyi nasıl bulacağınızı internette araştırayım, bulayım derken, kafanız iyice karışıyor. En sonunda, “Başlarım Vietnam’ına! Gidecek ülke mi kalmadı sanki koskoca dünyada?” diyerek pes ediyorsunuz.

Davetiye almak için önerilen yol, yerel bir Vietnam tur acentasından bir Vietnam tur paketi satın almak. Ancak burada şöyle bir sıkıntı var. Birincisi bu durum sizi bir tur satın almaya mecbur ediyor, istediğiniz programı yapamıyor, turun programına bağımlı kalıyorsunuz. İkincisi, bu davetiyeyi sağlayan firmaların tur fiyatları oldukça pahalı olduğundan, hiç de ekonomik bir tercih olmuyor bu.

“Peki ne yapalım, gitmeyelim mi o zaman? Görmeyelim mi Halong Bay’i, Mekong Deltası’nı??” dediğinizi duyar gibiyiz. Sabrınıza ve ısrarınıza duyduğumuz saygıdan size en makul 2 vize alma taktiğini sunuyoruz. Seçmek size kalmış.

1. Alternatif: Vietnam Vizesi konusunda tecrübeli bir Türk vize şirketine/acentesine başvurun ve davetiye ayarlayarak sizin adınıza vize başvurusunu yapmasını talep edin. Bu durumda vize acentesine, hem başvuru ücreti, hem de davetiye için ek ücret ödemek durumunda kalacaksınız. Sonucunda ödeyeceğiniz tutar, bir vize ücreti için saçma derecede yüksek. Ancak avantajı, Vietnam’da bilmediğiniz bir tur acentesinden büyük bir tur olmaktan daha güvenilir ve daha ucuz alması. Ayrıca vize almayı garantiliyorsunuz. (Özel bir durumunuz yok ise tabi)

Asya rotamızda en çok görmek istediğimiz ülkelerden biri Vietnam olduğu için biz risk almadık ve istemeyerek de olsa yüklü bir miktar para ödeyerek bu seçeneği seçtik. Sonunda 14 günlük vize aldık. Yanlış hatırlamıyorsam, vize şirketinin tarifesi şu şekildeydi:

70$ Standart vize başvurusu (eğer davetiyeniz var ise. işlem süresi 2 hafta)

170$ Davetiyeli vize başvurusu (davetiyeyi acente temin ediyor. işlem süresi 2 hafta)

220$ Davetiyeli ekspres vize başvurusu (davetiyeyi acente temin ediyor. işlem süresi 1 hafta)

Not: Şunu hatırlatalım, seyahatimize çok kısa bir süre kaldığı için vize işlemlerimizde hep destek aldığımız firmadan destek aldık. Aradan geçen 1 seneden sonra, internette yeniden bir tarama yaptığımda, bu konuda daha düşük tarifelerle hizmet veren firmalar olduğuna dair yazılar okudum. Bu sebepten daha az para ödemek için, detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. (1$ o zaman 3 TL idi. Şu anki kurda bu paraları ödemezdik sanırım.)

2. Alternatif: Yola çıkmadan önce ciddi ciddi düşünüp, son anda vazgeçtiğimiz diğer alternatif ise, Türkiye dışında bir ülkedeki Vietnam konsolosluğundan vize başvurusu yapmak. Örneğin komşu ülkeler Tayland, Kamboçya ya da Laos’tan. Bu seçenek de gezginler tarafından denenen bir alternatif. HCMC Havaalanı’nda tanıştığımız tatlı Türk çift Ayşegül ve Tolga, Bangkok’taki konsolosluktan başvurmuşlar ve 20-30 dolar gibi bir başvuru ücreti ve birkaç evrakla 2 günde vizelerini almışlar.

Gezi öncesi internette araştırma yaparken benzer şekilde Laos’tan başvuru yapıp Vietnam vizesi aldığını anlatan bir gezi bloguna da rastlamıştım. Yine Güneydoğu Asya’da gezerken tanıştığımız başka bir Türk arkadaş ise Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’deki konsolosluğa başvurmuş ve reddedilmiş. Aynı şekilde Tayland’dan başvurup reddedilen başka insanların hikayelerini de duydum.

Biz bu alternatifi denemedik, çünkü Vietnam gezimizi hiçbir şekilde riske etmeye cesaret edemedik. Ancak bütçeniz kısıtlıysa ve vize alamazsam da sıkıntı yok, başka ülkeye giderim, denemeye değer diyorsanız, bu alternatifi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir