SIKÇA SORULAN SORULAR

Ne kadar zamandır seyahat ediyorsunuz?

Asya turumuza 16 Kasım’da Bangkok’tan başladık. 9 aylık aralıksız bir yolculuğun ardından Ağustos ayında Türkiye’ye döndük. Döndüğümüzden bu yana da yurt içinde kısa geziler yapmaya devam ediyoruz.

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsunuz? Zenginsiniz herhalde.

Zenginlik göreceli bir kavram. Gönlümüz zengin, kalbimiz zengin kısımlarını hızlıca pas geçerek mal varlığı zenginliğinden bahsedersek, pek zengin olduğumuz söylenemez sanırım. Çünkü zenginlik deyince insanın aklına mal mülk, daire, arazi, araba, zıynet eşyası ya da bankada yüklü miktarda para geliyor. Bizim maalesef ki, ne evimiz var, ne arazimiz, ne de arabamız. Keşke olsaydı. O zaman daha da çok ve daha da rahatça gezebilirdik. Uzun yıllar süren çalışma hayatımızın bütün birikimini bu dünya turuna harcamaya karar verdik. Bu para ile geziyoruz. Döndüğümüzde ne bir işimiz, ne de satacak malımız mülkümüz var.

Bu seyahate ne kadar para ayırdınız?

9 ay için kişi başı 25 bin lira ayırdık. Yani toplamda çift olarak 50 bin lira.

Çok paraymış…

Bu yüzden zenginlik göreceli bir kavram demiştik az önce. Kişi başı 25 bin lira, ülkemizde çoğu kişi için çok büyük bir para, bunu çok iyi biliyoruz. Çünkü bu bizim için de çok büyük bir para. Bu parayı kenara koyabilmek ancak uzun yıllar süren bir çalışma hayatının birikimi ve zorlu kariyer çabaları ile gerçekleşebildi. Biliyoruz ki, ülkemizde birçok kişi bu birikimi yapma şansı bulamıyor. Ancak bu birikimin tamamını tek kurşunla harcamak da, çoğu kişinin almayacağı bir risk, bu da bir gerçek. Bahsettiğimiz rakamları insanlar daha çok araba satın almaya, (2. El olur herhalde artık bu pahalılıkta) ya da her sene akıllı telefonunu daha pahalı olan son modeli ile değiştirmeye harcıyor. Para mevzularını pek sevmiyoruz açıkçası. Paranın olmadığı bir dünyada yaşasak keşke. Ve bu kısıtlamalara takılmadan herkes gönlünce gezse bu güzel dünyayı.

Ne iş yapıyorsunuz acaba? Çok merak ettim.

Şu anda sadece gezginiz. Bunun dışında tam zamanlı bir işimiz yok. Yolculuğa çıkmadan önce ikimiz de Asistans ve Yardım Hizmetleri sektöründe yöneticilik yapıyorduk.

Nereleri gezdiniz bu zamana kadar?

İlk tanıştığımız günden bu yana birlikte 30 civarı ülke gezdik. Geçen sene başladığımız 9 aylık dünya turumuzda ise toplamda 11 ülke gezdik. Bunlar sırasıyla Tayland, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Filipinler, Tayvan, Singapur, Hindistan, Nepal, Endonezya ve Avustralya’yı gezdik.

Buradan sonra rotanızda nereler var?

Son dönemde Türkiye içinde birkaç günlük ya da haftalık geziler yapıyoruz. Kışın gelmesi ile birlikte gönlümüzden geçen tekrar sıcak iklimlere yelken açmak 🙂

Ucuz mu oralar?

Bu sorunun cevabı biraz uzun. Bunu ilerleyen günlerde ülke ülke yazmaya, anlatmaya çalştıracağız. Eğer Uzakdoğu (Japonya, G. Kore, Singapur hariç) kast ediliyorsa, Türkiye’den biraz daha ucuz diyebiliriz. Biraz ama. Yani % 20 falan daha ucuzdur belki en fazla. O da TL’nin yakın zamandaki değer kaybı sebebi ile kafa kafaya geldi neredeyse. Ama eğer en turistik yerlerde yiyip içip, konaklarsanız Türkiye’den bile pahalı olabilir. Biz gittiğimiz yerlerde ucuz ama düzgün yerlerde yiyip içmeye ve konaklamaya gayret ediyoruz. Bu gayrete vaktiniz ve hevesiniz yoksa, buralar sizin için hayalkırıklığı olabilir. Yine de Batı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırırsanız ucuz memleketler buralar. Ama hedef ucuz yemek içmek, konaklamak ise, komşumuz Bulgaristan ve Ukrayna çok daha yakın alternatifler.

Günde ortalama ne kadar para harcıyorsunuz?

Dünya turumuzdaki bütçemiz üzerine bu soruyu duyuyoruz sıklıkla. Kişi başı günlük ortalama 75-100 lira arası. Buna konaklama, ulaşım, vize ücretleri, yeme-içme, eğlence, temel ihtiyaçların hepsi dahil. Bazı şehir ve ülkelerde daha az harcıyoruz. (Tayland, Kamboçya gibi) Bazı ülkelerde daha fazla. (Tayvan, Singapur gibi)

Avustralya ise diğer ülkelerle karşılaştırılamayacak kadar pahalı bir ülke. Tamamen farklı bir tez konusu. Orada nasıl ucuza gezilebildiğini ayrı bir yazı konusu olarak yayınlayacağız.

Orada interneti nasıl buluyorsunuz? Saatlerce canlı yayın yapıyorsunuz bir de. Çok pahalı değil mi? Zengin misiniz?

Her ülkede yerel sim kart alabiliyorsunuz kolayca. Çoğu yerde bedava hatta. Üstüne bir de 3G/4G paketi aldın mı, ülkende ne kadar internetin varsa burada da o kadar var. Data kullanım ücretleri ülkesine göre değişiyor. Ancak Türkiye ücretlerinden çok farklı değil genel olarak.

Oralara ucuz uçak bileti nasıl bulabilirim?

Skyscanner diye bir telefon uygulaması var. Çok tavsiye ederiz. Biz de oradan buluyoruz.

Kalacak yeri nasıl ayarlıyorsunuz?

Booking.com var, bir de Agoda var. Oralara gideceğiniz yerin adını yazıyorsunuz. O sizin için buluyor sağolsun.

Vize işlerini nasıl hallediyorsunuz? Zor olmuyor mu?

Genellikle vizesiz ülkelere yolculuk etmeye çalışıyoruz. Gittiğimiz ülkelerin çoğu ya hiç vize istemiyor ya da kapıda vize uygulaması yapıyor. Yani 30-40 dolar 1-2 tane de fotoğraf verince vizeyi basıyorlar geçiyorsunuz sınırdan. Ancak sıkıntılı ülkeler de var. Mesela Çin, şu ara Türk vatandaşlarına turistik vizeyi kaldırdı. Bu sebepten gidemiyoruz. Bir de Schengen Bölgesi, ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin vizelerini mutlaka Türkiye’den ayrılmadan alın. Yolculukta almak pek kolay değil, çok evrak istiyorlar.

Ülkeler arası geçişleri nasıl yapıyorsunuz?

Mesafe uzak ise uçak, yakın ise otobüsle geçiş yapıyoruz. Pasaport ve vize uygulamaları ikisinde de aynı.

Hayat size güzel!

Biz de öyle olmasını istedik zaten. O yüzden de bu yolculuğa çıktık. Hayat niye güzel olmasın ki? Hayatımızın çok kötü olduğunu gösterdiğimiz bir blog açsak, acaba insanlar aynı şekilde ilgi ile takip eder miydi? Hayat size de güzel olsun. Hepimize güzel olsun!