Sihanoukville Gezi Rehberi

Sihanoukville

Sihanoukville Asya’da gezdiğimiz en tuhaf mimari ve planlamaya sahip şehir olabilir. Bu hissiyatımızı meşhur Lonely Planet de doğrulamış şu tanımlamasıyla: “Sihanoukville sanırım hiçbir zaman en sevimli şehir yarışmasını kazanamayacaktır. Ancak…”

Aslında Sihanoukville’ün kötü bir şehir olduğunu söylemek haksızlık olur. Eski Kral Sihanouk’a ithafen kurulan bu sahil şehri, 90lar’ın sonunda Kamboçya’nın turizme açılan yüzü olarak lanse edilmiş ve turizm endüstrisi ile büyümeye başlamış. Görece yeni sayılabilecek şehir, bu sebepten Kamboçya geneline göre çok daha düzenli, derli toplu, geniş bulvarlara sahip. Hatta Güneydoğu Asya standartlarında temiz denebilecek bir şehir.

Ancak şehir planlamasını zamanında kim yaptıysa tebrik etmek lazım, ortaya sevimsiz, ruhsuz, tuhaf bir şehir çıkmış. Şehri popüler yapan şey tabi ki merkezi değil, kilometrelerce uzanan beyaz kum plajları elbet. Ancak bu kadar zevksiz olunur mu arkadaş? Abarttığımızı düşünenler Google’a bu şehrin adını yazıp ‘Görseller’ kısmında çıkan resimlere baksın. İlk 100 resimde (sonrasına bakmadık artık) sadece plaj resmi olması ve şehre ait tek bir kare bile olmaması bir tesadüf değil 🙂

Simgesi Çin mallı oyuncaktan hallice altın aslanlardan oluşan bu zevksiz meydan olan bir şehir hayal edin…

Sihanoukville, aslında Side gibi sahil kasabası. Farkı sahili parselleyen 5 yıldızlı oteller olmaması. Plaj bölgesinde az sayıda da büyük otel olsa da, konaklama tesislerinin büyük bölümü bungalow tarzı mütevazi işletmeler. Şehrin bütün esprisi plajlar olduğu için merkezde konaklamak yerine şehrin güzel plajlarından birinde bir oda tutmayı tercih edin. Çok merak ediyorsanız daha sonra kolayca motosiklet kiralayıp, şehri yarım günde gezebilirsiniz.

Yukarıda belki estetik duygularımız sebebi ile şehirle ilgili olumsuz bir intiba çizmiş olabiliriz. Ancak Sihanoukville, beyaz kumdan plajları ve enfes denizi ile deniz tatili yapmak isteyenler için gerçek bir cennet. Amacınız renkli bir gece hayatına dahil olmak ise bu şehir pek de size göre değil. Ancak sahilde kokteylimi yudumlayıp keyif yapacağım, kitap okuyup biraz ense yapacağım, fazla da gürültü istemiyorum, diyorsanız burası sizin için biçilmiş kaftan.

Konaklama için şehrin şu ünlü plajlarından birini tercih edebilirsiniz.

  • Victory Beach
  • Sokha Beach
  • Serendipity Beach
  • Ochheuteal Beach
  • Otres Beach
Sihanoukville’de Büyüleyici Günbatımı

Sihanoukville gezimizde biz Otres Beach’de konakladık. Şehir merkezine en uzak plaj olduğu söylenebilir. Otres I merkeze biraz daha yakın, sonrasında Otres II geliyor. Zaman-mekan kavramını kaybettiğiniz hippi köyü Otres Village. Sosyal ve kültürel etkinlikler için buluşma yeri Otres Market Otres II bölgesinde yer alıyor.

Otres’te 6 gece konakladık ve bu sakin, huzurlu ama bir o kadar da büyüleyici sahiline doyamadık. Plajda güneşlenmek ayrı keyifli, her akşam o muhteşem gün batışını izlemek ayrı keyifli. Daha önce belirttiğimiz gibi burası gece hayatı arayan gezginlere çok uygun bir bölge değil. Akşamları oldukça sakin, sahildeki mekanlarda yemek yiyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Fiyatlar genel anlamda uygun.

Ayrıca az önce bahsettiğimiz Otres Market’te denk gelirseniz her ay 2 tane büyük etkinlik oluyor. Burada çoğunluğunu 30 yaş üştü Avrupalı hippilerin oluşturduğu Otres Village topluluğu, sevimli bir gece pazarı, yiyecek alanı ve ücretsiz konserler olan keyifli etkinlikler yapıyor. https://www.facebook.com/Otres.Market/

Otres Market
Otres Market’de dünya mutfağının en güzel lezzetlerini bir arada görebilirsiniz

Bu sempatik gezgin topluluğunun arasında bir de Türk’e rastladık, hatta Otres Market etkinliğinde canlı performansına dahi şahitlik ettik. Otres Köyü’nün en çılgın adamlarından bile daha çılgın Mario Çıkman ile birkaç gün geçirip, güzel bir dostluk kurduk. Başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde müzik yaparak yaşamını geçirmiş Mario, iyi bir gitarist, çok iyi bir solist. Çaldığı yabancı ve Türkçe cover şarkılarını özgün yorumlama stili ile seslendirirken Otres Köyü’ndeki yüzlerce burnu havada Avrupalı’ya 1 saat boyunca kendini alkışlatmıştı.

Mario Sahnede!

Bu performans onun Kamboçya’da ilk performansıydı ve Mario performans öncesi oldukça heyecanlıydı. Sahne önünde onu izlerken hem duygulanmış, hem de gururlanmıştık. Mario müzisyenliğinin yanı sıra, görsel sanatlarda da oldukça yetenekli. Marjinal kişiliğinin yanında, çok da güzel kalpli bir adam. Mario yakın zamana kadar halen Otres’te yaşıyordu. Bu bölgeye giderseniz, emin olun bir yerlerde karşınıza çıkacaktır. https://www.instagram.com/marioiyiarts

Otres dışında, Victory Beach ve Serendipity Beach bölgenin popüler ve merkeze daha yakın güzel plajları. Bölge daha da popülerleşip doğal güzelliklerini kaybetmeden mutlaka Sihanoukville’i ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

Maden bu kadar bahsettik, bu yazıyı Mario’nun o gece Otres Market’teki keyifli performansından bir şarkıyla bitirelim madem…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir