Siem Reap ve Angkor Wat Gezi Rehberi

Siem Reap 

Siem Reap,  Khmer dilinde ‘Siam Yenildi’ anlamına geliyor. Siam, Tayland Krallığı’nın orijinal ismi. Tarih boyunca komşu Khmer ve Siam imparatorlukları birbirleri ile sık sık savaşmış. Khmer İmparatorluğu ise işgalci Siamlıları yenmesinin ardından şehri bu şekilde adlandırmaya başlamışlar.

Siem Reap demek, Angkor Wat demek. Zira, bu şahesere ev sahipliği etmese, bu 200 bin nüfuslu şehirde kayda değer ve görülmesi gereken hiçbir şey yok. Şehirdeki bütün turizm ve ekonomik aktivite bu tapınağın turizme açılması sonrası oluşmuş.

Angkor Wat

Angkor Wat ne ola ki?” diye soranlarınız vardır eminim. Çocukluğumdan beri hep merak ettiğim, belgesellerini izlediğim bu tarihi eseri benim gibi herkes biliyor sanırken, yakın çevremde 10 kişiden 8’inin bilmediğini fark edince, anladım ki azınlıktaymışım. Taj Mahal, Piramitler, Kolezyum gibi birçok tarihi eser, Holywood sineması ve TV şovlarının etkisi ile akıllara kazınmışken, popüler kültürde pek fazla yer bulamayan Angkor Wat, maalesef aynı etkiyi bırakamamış memleketimizde. Bu büyüleyici esere belki de tek referans, Angelina Jolie’nin oynadığı Tomb Raider filmi sanırım. Filmin bir bölümü Angkor Wat’ta geçiyor.

Ta Prohm

Angkor Wat, Kamboçya’nın atası olan Khmer İmparatorluğu tarafından 12. Yüzyıl’da inşa edilen devasa bir tapınak kompleksi. Khmer Kralı Suryavarman II tarafından 162 hektarlık devasa bir alan inşa edilen tapınak, ‘dünyanın en büyük dini kompleksi’ olma özelliğini taşıyor. Tapınak Hinduizm etkisi ile inşa edildiğinden Tanrı Vishnu’ya adanmış, ilerleyen yıllarda Budizm’in krallığın resmi dini olması ile mimarisinde Budizm öğeleri de barındırmaya başlamış.

Khmer dilinde Angkor Wat, ‘Tapınak Şehir’ anlamına geliyor. Yapımının 35 yıl sürdüğü tahmin edilen tapınak, inşası sırasında etrafında 1 milyon nüfuslu bir şehir oluşmasına sebep olmuş! Bu şehrin 12. Yüzyıl’da dünyanın en kalabalık şehri olduğu tahmin ediliyor. Khmer İmparatorluğu’nun gücünün zirvesindeyken Roma İmparatorluğu’na eşdeğer bir teknolojik ve ekonomik güce sahip olduğu söyleniyor.

Angkor Wat deyince aslında akla sadece bu büyüleyici tapınak gelse de, bu tarihi alan Angkor Thom, Ta Phrom, Neak Pean gibi bir çok ünlü tapınak kompleksini de içeren devasa bir tarihi şehir aslında. Bu yüzden kompleksin adı, ‘Angkor Arkeolojik Parkı’ olarak anılıyor. Bu tarihi kompleks fakir Kamboçya’nın hem simgesi, hem de ekmek teknesi. Ülke turizminin tamamına yakını bu tapınak sayesinde dönüyor. Ülkenin bir numaralı geçim kaynağının bu tapınak olduğu bile söylenebilir. Kamboçyalılar için Angkor Wat o kadar değerli ki, ülkenin bayrağında bile Angkor Wat’ın resmi var, gerisini siz düşünün 🙂

Angkor Wat Nasıl Gezilir?

Bu konu başlı başına bir yazı konusu. Ancak temel mevzuları burada özetleyebiliriz. Komplekse giriş ücreti, 2017 başına kadar 20$’dı. Ancak Şubat 2017 itibari ile bilet fiyatlarına ciddi bir zam geldi. Eski fiyatlarla 2 kez Angkor Wat’ı ziyaret etmiş bir insan olarak, zamlı hali ile bile bu meblağları ödemeye tereddüt etmem. Asya’daki çok daha sıradan diğer tapınak ve anıt yapılara alınan bilet ücretlerine şahitlik ettikten sonra, Angkor Wat’ın bu ücretleri halen fazlasıyla hakkettiğini söyleyebiliriz.

Bilet Türü Eski Fiyat Yeni Fiyat
1 Günlük 20 $ 37 $
3 Günlük 40 $ 62 $
7 Günlük 60 $ 72 $

Angkor Arkeolojik Park’ı gerçek anlamda gezebilmeniz için en az 2 güne ihtiyacınız var. Bütün tapınakları görmek için ise sanırım 3 gün gerekiyor. Biz parkı 2 gün gezerek en azından önemli ve mutlaka görülmesi gereken tapınakları ziyaret edebilmeyi başardık. Bunun için 3 günlük bilet satın almanız gerekiyor.

Eğer tarih ve arkeolojiye çok merakınız yok ise, “40 derece sıcakta taş toprak harabe görmek için 2 gün dolanamam,” diyorsanız ya da en ucuzu bileti almayı tercih ediyorsanız, 1 günlük bilet alarak gezinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer bu seçeneği tercih edecekseniz en azından güneş doğarken Angkor Wat’a gelmiş olun ki, günün tamamını değerlendirebilmiş olun. (Evet, Angkor Wat güneş doğmadan açılıyor.)

Gelelim asıl kritik konuya. Parkı nasıl gezeceksiniz? Angkor Wat’ı gezmek için en sık kullanılan yöntem, tuk tuk kiralamak. (Bkz: Kamboçya’da Ulaşım) Angkor Arkeolojik Parkı’nın girişi Siem Reap’e  7 km mesafede olduğundan yürüyerek gitmek kötü bir seçim. Tapınaklar arası mesafenin de en az birkaç km olduğu düşünülürse, bu geziyi yürüyerek yapmak gün boyunca 40-50 km yürümenizi gerektirecektir ki, bu pek mümkün değil.

Angkor Arkeolojik Parkı Haritası

Başlangıç-bitiş saatlerinize ve pazarlık kabiliyetinize göre günlük 12$-18$ arasında bir ücrete size özel bir tuk tuk kiralayabilirsiniz. Şoför istediğiniz saatte sizi otel ya da pansiyonunuzdan alacak, Angkor Wat’a götürecek, sizi meşhur tapınakların kapısına kadar götürüp, park yerinde sizi bekleyecek, günün sonunda ise otelinize geri bırakacaktır. Fiyat bir özel şoför hizmeti için gayet uygun aslında. Ancak ülkedeki ortalama  gelirin günlük 3$ olduğunu unutmayın ve olabildiğince pazarlık yapmaktan vazgeçmeyin. Ücretler araç başına olduğu için, ne kadar kalabalık olursanız kişi başı o kadar az para ödemiş olacağınızı hatırlatalım. Tuk tuk ile 4 kişi oldukça rahat seyahat edebilirsiniz.

Bildiğimiz kadarı ile parkın kapısına kadar giden bir toplu taşıma yok. Ancak parkı gezmek için bisiklet kiralamak da keyifli bir alternatif olabilir. Özellikle geniş zamanınız var ise, bisiklet kiralamak belki de en eğlenceli seçenek olabilir. Çünkü park sadece tapınaklardan ibaret değil. Ormanları, yeşillik alanları, gölleri, nehirleri, hendekleri ve maymunları ile Angkor Wat Arkeolojik Parkı adeta devasa bir doğa parkı. Vaktiniz varsa bisikletinizi kapıp günlerce bu parkı doya doya gezin, çimlere uzanın, göl kıyısında piknik yapın.

Tuk tuk beni bozar, lüksüme düşkünüm derseniz, şoförlü ya da şoförsüz araba da kiralayabilirsiniz. Eğer Kamboçya’ya turla geldiyseniz, zaten tur otobüsünüz ya da özel aracınız olacaktır. Motosiklet kiralayarak gezmek de, hem hızlı, hem de ucuz bir seçenek olabilir.

Mutlaka görülmesi gereken bölümler hangileridir diye sorarsanız, cevabımız: Angkor Wat, Angkor Thom (Bayonne) ve Ta Prohm.

Siem Reap’e Nasıl Gidilir?

Kamboçya’nın kuzeybatısında yer alan Siem Reap’e en kolay Tayland üzerinden ulaşabilirsiniz. Siem Reap’e Bangkok’tan düzenli uçuşlar mevcut.

Ancak uçak biletlerini pahalı bulursanız, yine Bangkok’tan Siem Reap’e otobüsle ulaşabilirsiniz, ki bu çok daha ekonomik bir seçenek. Hem Tayland, hem de Kamboçya’da otobüs yolculukları genelde çileli oluyor. Ancak zaman kısıtlaması yoksa bütçeli gezginler, genelde bu seçeneği tercih ediyor. Otobüsler Kamboçya’ya Poipet sınır kapısından giriş yapıyor ve genellikle sınırı geçtikten sonra başka bir otobüs ya da minibüs ile Siem Reap’e devam ediyorsunuz.

Daha detaylı bilgi için Kamboçya’da Ulaşım yazımıza göz atabilirsiniz.

Siem Reap’de Başka Ne Yapılır?

Şehir daha önce de söylediğimiz gibi Angkor Wat turizmi üzerine kurulmuş. Bu sebepten tapınak kompleksi dışında başka bir tarihi ya da anıtsal yapısı yok.

Şehir merkezinde çok sayıda sevimli restoran, cafe, bar mevcut. Vegan/vejateryen restoranlardan, 3. nesil kahvecilere, bir Avrupa şehrinde bulduğunuz her şeyi burada da bulabilirsiniz. Hatta bu ufacık şehirde bir Hard Rock Cafe bile mevcut!

Geceleri eğlenmek ve bir şeyler içmek için Pub Street denen meşhur barlar sokağı ve etrafında dolanabilirsiniz. Barların bazılarında kaliteli canlı müzik grupları da sahne alıyor.

Alışveriş için şehir merkezindeki yerel ve turistik açık ya da yarı açık pazarları gezebilirsiniz.

Bütün gün Angkor Wat’ı gezdiniz ve ayaklarınıza kara sular mı indi? Kendinizi biraz ödüllendirmeye, hatta şımartmaya ne dersiniz? Size bayılacağınız bir tavsiyemiz olacak. Şehir merkezinde çok ucuz fiyata masaj hizmeti sunan yüzlerce masaj salonu var. Oldukça komik denebilecek fiyatlara güzel bir ayak masajı yaptırabilir ve günün bütün yorgunluğunu üzerinizden atarak kendinizi şımartabilirsiniz.

Masajın anavatanı Tayland olsa da, komşuları Kamboçyalılar da bu konuda hiç de fena sayılmazlar. Yarım saati 3$’a güzel bir ayak masajına kim hayır diyebilir ki? Şehirdeki masaj fiyatları aşağı yukarı şu civarda:

30 dakika Ayak Masajı: 2$-3$
1 saat Ayak Masajı: 4$-5$
1 saat Omuz-Boyun-Sırt masajı: 5$-7$

Kamboçya’nın diğer şehirlerini de merak ediyor musunuz? O zaman Kamboçya ile ilgili alttaki yazılarımıza da bir göz atın deriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir