Ho Chi Minh City Çevresinde Yapılabilecek Etkinlikler

Cu Chi Tünelleri

Viet Kong gerillalarının adeta bir savaş makinesi olan ABD ordusunun bombalı hava saldırılarından korunmak için inşa ettiği 250 kilometrelik yeraltı tünellerini görmek isterseniz, Ho Chi Minh City’den alacağınız yarım günlük bir turla bu tünelleri bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Şehirden yaklaşık 2 saat mesafede yer alan bu tüneller, Vietnam Savaşı’nın ne kadar acımasız ve asimetrik bir savaş olduğunu ve gariban Vietnam halkının hayatta kalabilmek için ne kadar yaratıcı ve sıradışı yöntemlere başvurduğunu gösteriyor ve sizi kısa süreliğine de olsa bu korkunç savaşın ambiyansını size hissettiriyor.

Rambo başta olmak üzere Vietnam Savaşı filmleri ile büyüyen jenerasyonun mutlaka görmesi gereken bir bölge. Özellikle Viet Kong gerillalarının hayatta kalabilmek için kurduğu, yaratıcılıkta sınır tanımayan gizli tuzaklarını yerinde gözlemlemek oldukça ilginç bir tecrübe. Cesaretiniz var ise, Viet-Kong gerillaları gibi bu daracık ve karanlık tünellerin bir kısmını siz de katedebilirsiniz.

Mekong Turu

Seyahat tarzımız gereği turlara karşı genelde mesafeliyiz. Kendimiz keşfetmeyi, kaybolmayı seviyoruz. Ancak Vietnam doğa güzelliklerini ancak şehir sınırlarından uzakta, otobüslerle, gemilerle ya da kayıklarla ulaşılabilir hale getiren, nazlı ama bir o kadar da büyüleyici bir ülke. Toplu taşıma ya da bir rehber olmadan Halong Bay ya da Mekong Nehri gibi egzotik güzellikleri gezebilmek pek de kolay değil açıkçası.

 

Tur fiyatları turizm acentesi ya da oteline göre oldukça değişken. Ancak yeterince araştırma ve biraz da yaparsanız uygun fiyatlara oldukça keyifli turlara katılabilirsiniz. Mekong Turu’da bu turlar arasında en çok tavsiye edeceklerimizden. 2 gün 1 gece ya da 3 gün 2 gece seçenekleri mevcut. Biz 2 günlük olan turdan satın aldık ve oldukça tatmin edici ve yeterliydi.

Mekong Nehri’nin üzerinde, balta girmemiş ormanların arasında bir sandalın üzerinde süzülürken, kendinizi Apocalypse Now filminden bir sahnenin içinde hissetmeniz an meselesi. Turun ilk gecesi bölgenin Vietnam’ın dördüncü, bölgenin en büyük şehri Can Tho’da konaklıyorsunuz. Nehir kıyısında güzel manzaralı bir parka ve sevimli bir gece pazarına sahip bu şehri gezmek turun bir diğer keyifli aktivitelerinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir