Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Bu hafta dünya turumuzdaki 7. ayımızı doldurduk. Bangkok’ta başladığımız Asya maceramızda 10 ülkeyi geride bıraktıktan sonra, şimdi 11. ülkemiz Avustralya’nın keyfini çıkarıyoruz.

Peki yarım seneden daha uzun bir süre dünyanın bir ucundaki bu cennet gibi ülkeleri gezebilecek bütçeyi nereden buluyoruz? Çok mu zenginiz? Paramız nasıl bitmiyor?

Yolculuğumuzun başından beri takipçilerimizden en çok aldığımız soru bu. Bu soru her gün ama her gün en az birkaç kişi tarafından soruluyor bize. Daha önceki hikayelerimizin altında da gelen yorumların çoğu bu soruyu içeriyor. O zaman bu yazıyı yazmak farz olmuş.

Eminiz ki bu sorunun cevabını sen de merak ediyorsun. Bu yazıda bu sorunun cevabını bulacaksın. 7 ay boyunca yaptığımız harcamaların genel dökümünü rakamlarla paylaşıyoruz sizlerle. Hadi birlikte bakalım…

Bir gezginin harcamaları 3 ana kalemde toplanır:

1-Konaklama
2-Yeme-İçme
3-Ulaşım

Konaklama

Eğer uzun süre yolculuk etmek istiyorsanız, en başta tasarruf etmeniz gereken kalem bu. Eğer ucuza konaklama konusunda çaba göstermeye niyetiniz yoksa, gezginlik işi pek size göre değil. “Senede bir tatilim var. Otel biraz lüks olsun, havuzu, açık büfesi olsun,” gibi düşünceleriniz var ise seyahatinizin 2. haftasında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Tatil herkesin hakkı, ama bizim yolculuğumuz gibi uzun soluklu bir gezi hedefliyorsanız, konaklama masraflarınız minimumda olmalı.

Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Çift olarak genelde pansiyon tarzı yerlerde, tuvalet ve banyolu özel odalarda kalıyoruz ve geceliği 10-18 dolar arası harcıyoruz. Ortalamaya 15 dolar civarı dersek, kişi başı günlük 7 dolara konaklıyoruz.

Bu rakamları kolayca yakalamamızda Asya ülkelerinde geziyor olmamızın da payı büyük tabi.

Ayrıca konaklama masraflarımızı düşürmek için, zaman zaman Couchsurfing üzerinden bulduğumuz ev sahiplerinin evinde ücretsiz kalıyor ya da konaklamaya para harcamamak adına yolculuk için yataklı trenleri tercih ediyoruz.

Günlük ortalama konaklama harcaması: 7 dolar

Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Yeme-İçme

İşte karşınızda en sinsi para tuzağı olan gider kalemi. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyip sizi fazla yormayalım. Sadece turistlere hizmet veren lokantalarda yiyip içerseniz, gereğinden çok fazla para harcarsınız. Dünyanın en ucuz ülkelerinde dahi, turistik bölgelerde pizza, hamburger tarzı Batılı yemekler yerseniz, yerel fiyatların 3-4 katı meblalar ödersiniz.

Peki biz ne yapıyoruz? Tayland’da Tay yemegi, Hindistan’da Hint yemeği, Endonezya’da Endonezya yemeği yiyoruz. Bunun için genelde yerellerin gittiği esnaf lokantası tarzı yerleri tercih ediyoruz. Böylelikle bir öğünü 1-2 dolara halledebilme imkanımız oluyor.

Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Şöyle düşünün. Istanbul’a gelen bir turist Nişantaşı’nda popüler bir kafede kaç liraya yemek yer? Ya Beşiktaş’ta bir esnaf lokantasında? Arada en az 4-5 kat fiyat farkı olacaktır degil mi? İşte biz ikincisini tercih ederek ciddi tasarruf edebiliyoruz.

Mutfağı olan bir yerde konaklıyorsanız, marketten ya da pazardan ucuza alışveriş yaparak kendi yemeğinizi yapmak yine oldukça tasarruflu bir seçenek. Özellikle pahalı ülkelerde bu yöntem hayat kurtarıcı olabilir. Avustralya’da bütün öğünlerimizi kendimiz hazırlayarak ucuza yemek yiyebiliyoruz.

Yerel yemekler bazılarımız için oldukça farklı ve zorlayıcı olabilir. (Bizim için değildi) Ancak şöyle düşünün: Bu sadece birkaç haftalık ya da birkaç aylık bir seyahat. Dönünce bol bol yersiniz o kebapları, dolmaları. Sıkmayın canınızı o kadar. 🙂

3 öğün: 6 dolar (öğün 2 dolar)
Içecek, abur cubur: 3-4 dolar
Toplam: 10 dolar

Ulaşım

Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Elinizde çok seçenek var. Ucuzdan pahalıya sıralayalım:

Yürüme: Bedava. En çok kullandığımız araç bu. Oldukça ekonomik 🙂 10 km altı mesafeler için hep bunu tercih ediyoruz

Otostop: Bedava. Gezginler için en verimli seyahat biçimi. Biz pek kullanmasak da, çoğu gezgin bu yöntemi tercih ediyor ve tavsiye ediyor.

Otobüs: 3-15 dolar. Sehirler arası mesafelerde genelde otobüsü tercih ediyoruz. Yavaş ve konforsuz. Ancak ucuz olması bizim için yeterince tatmin edici. En çok kullandığımız ulaşım aracı bu.

Tren: 10-25 dolar. En keyifli ulaşım aracı. Hele bir de yataklıysa tadından yenmez. Otobüsten bir kademe pahalı olsada, hızı ve konforu her zaman tercih sebebimiz.

Günde 80 liradan az bütçe ile nasıl dünyayı geziyoruz?

Ucak: 25-150 dolar. Mesafe çok uzak ise bazen uçaktan başka seçeneğimiz olmayabiliyor. Ancak doğru yer ve doğru zamanda ucuz havayolu şirketleri sayesinde otobüs bileti parasına uçabiliyoruz. Yine de sadece uçakla yolculuk ederek bütçeli gezme imkanınız yok malesef. Uçak biletleri pahalıysa, buyrun geçelim otobüs garına 🙂

Günlük ortalama ulaşım harcaması: 5 dolar

Bu 3 kalemi topladığımızda kişi başı 22 dolar gibi rakam çıkıyor karşımıza. Yani 75-80 TL civarı.

Bu rakamı yakalamak elbette her zaman kolay değil. Kimi günler bunun iki katını, kimi günler yarısını harcayabiliyoruz. Ancak gördüğünüz gibi hiç de imkansız değil.

Hele bir de hayaliniz dünyayı gezmekse, bu disiplini göstermek sizler için o kadar da zor olmayacaktır.

İşte günde 80 TL’den az bütçe ile dünyayı gezebilmemizin sırrı bu… Ne dersiniz, sizce de kolay mı, yoksa zor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir