Bizim Hikayemiz

Bizim hikayemiz ilk kez tanıştığımız 6 yıl öncesinde başlıyor… Birbirine zıt kişiliklerimizi uzlaştırmakta başarılı olduğumuz şüphe götürmese de, en başta gelen ortak noktamız seyahat etmeye ve yeni dünyaları keşfetmeye olan büyük tutkumuzdu.

Bu ortak tutku, ilk tanıştığımız günden bu zamana birlikte 30’dan fazla ülkeyi gezip görmemize vesile oldu. Ancak bu kadar seyahat ve gezi bizler için halen yeterli değildi. Hayat çok kısaydı ve dünyada keşfedilip tecrübe edilecek çok fazla yer vardı. Hayallerimizi daha fazla zapt edip bekletmeye tahammülümüz kalmamıştı!

2016 Ekim ayında evlendikten sonra, çantalarımızı sırtımıza alıp dünyayı keşfedeceğimiz süresiz bir yolculuğa çıkmaya karar verdik. İlk hedefimiz Asya ve Uzakdoğu olacaktı. İstanbul’dan Bangkok’a tek yön birer uçak bileti aldık. Bu hayatımızda ülke dışına aldığımız ilk tek yön uçak biletiydi. Bu basit durum bile geri dönüşümüzün belirsizliği konusunda bizi heyecanlandırmaya yetiyordu.

Lonely Planet adlı meşhur gezi rehberi serisinin kuruluş hikayesi bizi ilk duyduğumuzdan bu yana hep heyecanlandırmıştı. Yayınevi ve serinin kurucusu Tony ve Maureen Wheeler çifti, 1972 yılında evlenip üniversiteden mezun olduktan sonra, Londra’dan başlayıp Uzakdoğu’ya uzanan bir yıllık bir seyahat planlamış ve seyahatin sonunda Sydney’e kadar ulaşmışlardı. Bir nevi balayı için çıktıkları bu yolculuğun sonunda, sırt çantalı gezginlerin kutsal kitabı olan “Southeast Asia on a Shoestring” (Ayakkabı ile Güneydoğu Asya) adlı gezi rehberi kitabını yazdılar ve bu yolculuk bugün halen gezginlerin en çok tercih ettiği Lonely Planet gezi rehberi serisini ve Hippie Trail (Hippi Yolu) olarak adlandırılan Avrupa-Uzakdoğu seyahat rotasını yarattı.

Bizler de bu rotanının izinden giderek kendi hikayemizi yazmaya karar verdik. Evlenip, balayında Uzakdoğu’ya süresiz bir yolculuğa çıkan o hayran olduğumuz çift artık bizlerdik!

Bu kararı almak ve yolculuğa başlamak ise hiç de kolay olmadı tabi ki… Bu yolculuğu yapmak için yıllardır çalışmakta olduğumuz işlerimizden istifa etmek, kısıtlı bir bütçeyle dünyanın öbür ucuna yapılacak sonu belirsiz bir yolculuğu planlamak ve sevdiklerimizden uzak kalmak gibi birçok durumu göze almak mecburiyetinde kaldık.

Fedakarlık olmadan, başarı ve mutluluk yakalanmıyor. Biz de bu mutlu ve keşifle dolu maceramıza önce Tayland ile başladık. Önümüzde gezip keşfedilecek o kadar ülke var ki!

Bu seyahat blogunun ilk amacı, aynı bizler gibi dünyayı keşfetmek için heyecan duyan diğer gezgin ve gezgin adaylarına ilham vermek… Bunu yaparken de olabildiğince gezdiğimiz yerlerle ilgili ilginizi çekecek bilgileri ve seyahat tecrübelerimizi size aktarmayı hedefliyoruz.

Umuyoruz ki, bizim hikayemiz de birilerine ilham vermeyi başarır…

Nevin & Çağdaş Çoban

Bizim Hikayemiz” için 4 yorum

 • 22 Şubat 2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  EŞİMLE BEN DE SİZLER GİBİ BİR YAŞAM İSTİYORUZ… HADİ BAKALIM… 🙂

  Yanıtla
 • 28 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:29
  Permalink

  ÖNCELİKLE 27 ŞUBAT TARİHİNDE OKULUMUZDA ÖĞRENCİLERİMİZE YAPTIĞINIZ “HERŞEY ÖNCE HAYAL ETMEK, SONRA CESARET ETMEKLE BAŞLAR” (BENİM SUNUMDAN ÇIKARDIĞIM 🙂 ) TEMALI SUNUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  BEN ŞU SORULARI SORMAK İSTİYORUM :
  1. ŞU ANDA AKTİF OLARAK TÜRKİYE DE BİR ŞİRKETTE VS. ÇALIŞIYOR MUSUNUZ? YANİ SİZİ BAĞLAYAN MESAİLİ BİR İŞİNİZ VAR MI? YOKSA BLOGGER OLARAK MI HAYATINIZI İDAME ETTİRİYORSUNUZ?
  2. YURTDIŞINA TAMAMEN YERLEŞİP HEM ÇALIŞMAK HEM DE SİZİN KADAR OLMASA DA GEZEBİLMEK ARZUSUNDA OLAN, ORTA SEVİYE SAYILACAK İNGİLİZCESİ OLAN, EVLİ VE BİR ÇOCUK SAHİBİ BENDENİZE TAVSİYELERİNİZ NELER OLUR?
  TEŞEKKÜRLER, İYİ GEZMELER, BOL KEYİFLER SİZLERE

  Yanıtla
 • 15 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:00
  Permalink

  Cagdas’cigim cok uzun zamandir gorusmedik. Ayni gorusleri, zevkleri paylastigin bir esin olmus ve hayati “kurallarina” gore degil kafaniza gore yasiyorsunuz beraber.

  Benim kanimca mutluluk, basari budur. Kendinize ve birbirinize iyi bakin guzel insanlar. Sevgiler, selamlar.

  Yanıtla
  • 19 Kasım 2018 tarihinde, saat 08:24
   Permalink

   Çok teşekkür ederim Mehmetcim güzel sözlerin için. Sevgiler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir