Bangkok’ta Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey

Bangkok sadece Tayland’ın ya da bu bölgenin değil, Asya’nın ve dünyanın en kalabalık ve renkli metropollerinden biri. Bangkok’da yapılacak şeyleri tek tek sıralasak liste 100’e kadar rahatlıkla uzayabilir. Kafanızda canlanabilmesi adına Bangkok’u İstanbul’a yakın zenginlik ve çeşitlilikte bir şehir olarak tanımlayabiliriz. İstanbul’da yapılacak şeyleri sıraladığınızda 10 başlık oldukça yetersiz kalacaktır, değil mi? Aynı durum Bangkok için de geçerli. Ancak biz yine de ilk kez gelecekler için Bangkok’ta mutlaka yapmanız gereken ilk 10 şeyi sıralamaya çalıştık.

Chathuchak Market’i Gezin

Defalarca Bangkok’u ziyaret etmiş biri olarak Bangkok’ta en çok nereyi gezmeyi seviyorsun diye sorsalar, hiç tereddüt etmeden Chathuchak Market derim. Sokak yemeklerine olan düşkünlüğümden midir bilinmez, asla gitmekten sıkılmayacağım büyülü bir yer Chathuchak. Burası öyle büyük bir pazar ki, hafta sonları 1 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. (Evet 1 milyon!) Tayland’ın en büyük açık hava pazarı olan Chatuchak Market’ten daha büyüğü olsa olsa Çin’de olur herhalde. 

Öyle bir açık hava pazarı düşünün ki, en ucuz kıyafetlerden, dizayn elbise ve aksesuar dükkanlarına, envai çeşit antika, heykel ve koleksiyon eşyasından, daha önce hiç görmediğiniz evcil ve vahşi hayvanlarına kadar her şeye bulabileceğiniz binlerce küçük dükkanla dolu. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bir de dünyanın en güzel ve ucuz sokak yemekleri dört bir yanınızdaysa, insan daha ne ister ki!

Not: Pazar sadece hafta sonları kuruluyor.

Tapınakları Ziyaret Edin

Bangkok kimileri için gece hayatı, kimi için alışveriş, kimi için sokak yemekleri cennetidir. Ancak Bangkok’u ziyaret ediyorsanız öncelikle şehrin sembolü olan meşhur ve tarihi Budist tapınaklarına uğramalısınız. Başlığı belirli bir tapınak ismi yerine tapınaklar koymamızın sebebi Bangkok’ta şehrin sembolü sayılacak çok sayıda tapınak olması. Ziyaret edilecek tapınakları ayrı başlıklarda yazsaydık listenin yarısını sadece tapınaklar oluştururdu.

Şehrin sembol tapınaklarından en önemlilerini sıralamak gerekirse:

Grand Palace (Wat Phra Keaw)

Ziyaret Saatleri: Her gün 08:30-17:30 (Son giriş 15:30)
Ücret: 500 Baht

Wat Arun (Şafak Tapınağı)

Ziyaret Saatleri: Her gün 8:30-17:30
Ücret: 50 Baht

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı)

Ziyaret Saatleri: Her gün 8:00-17:00
Ücret: 100 Baht

Khao San Road’da Eğlenin

Bangkok’ta kendimi evde gibi hissettiğim bir yer varsa, orası şüphesiz Khao San Road. (Khao San Caddesi) Eski Bangkok’ta, tapınaklara 1-2 km mesafede yer alan bu cadde gezgin literatüründe Sırtçantalıların Mekkesi olarak geçer. Bunun sebebi dünyanın her köşesinden, farklı milletlerden milyonlarca gezginin her sene Tayland’ın ve Güneydoğu Asya’nın farklı uçlarına dağılmadan önce mutlaka bu caddeye uğraması ve tabiri caizse “hacı” olmasıdır.

Khao San Road bir nevi Barlar Sokağı. Onlarca bar, gece kulübü ve restoranın yer aldığı bu cadde ve çevresi, çoğunlukla sırtçantalı (düşük bütçeli) turistlere  hitap eder. Ancak burada eğlenmeniz için illa alkol tüketmenize gerek yok. Bu cadde ve etrafında hem gece, hem gündüz onlarca irili ufaklı tezgah açılır, alışveriş yapılır, masaj yaptırılır, sokak yemeklerinin en güzelleri yenir.

Gece 10’dan sonra ise sokak partileri başlar. İnsanlar elinde içkileri, kendini müziğin ritmine kaptırırken, kendi gibi tatile gelmiş diğer turistlerle tanışıp kaynaşır. Tek bir dezavantajı var Khao San Road’un: Bir kez alışınca bağımlılık yapar dikkatli olun!

Thai Masajı Yaptırın

Tayland’ın dünyaya sundukları arasında en meşhur olanı hangisi derseniz, eminiz herkes hemfikir olacaktır. Thai Masajı, yani Tayland Masajı, bu ülkenin insanları için sadece bir masaj türü değil, bir tür bilim, hatta bir tür din.

Bu masajı Tayland’da yaptırmanın 2 güzel yanı var: Birincisi birçok turistik şehirde her köşe başında bir masaj salonu bulabilmeniz. İkincisi Thai Masajı’nın burada çok çok ucuz olması. Yarım saatlik masajı 12 liraya, 1 saatlik masajı 20 liraya yaptırmaktan bahsediyorum. Bir kahveye verdiğiniz parayla bu kadar harika bir hizmet alabilmek rüya gibi. Tayland’a tatile gelip 1 hafta boyunca her gün masaj yaptıran insanlar tanıyorum. Türkiye’de bu fiyatların en az 5 katını ödemeniz gerekiyor. Hesap size kalmış.

Not: Thai Masajı, geleneksel masajlarının ismi oluyor. Şahsen favorim ayak masajı. İlk kez yaptırırken ben de çekimserdim. Sonra bağımlısı oldum!

Sokak Yemekleri Yiyin

“Ay, o ne sokak tezgahında satıyorlar. Ne kadar pis gözüküyor!”
“Ay, o ne içine ne koyuyolar? Böcek mi, köpek eti mi, belli değil!”
“Bangkok çok pis kokuyor, midem bulandı yemeklerden!”

Tatavayı bırakın kardeşim. Bangkok dünyanın sokak yemekleri başkenti olmuş. Milyonlarca turist (Asyalı olmayan) bu şehre sokak yemeklerini tatmaya geliyor. Siz hala böcek diyorsunuz, kokuyor diyorsunuz. Biraz açık görüşlü olun ve kendinizi Tayland mutfağının lezzetine bırakıverin.

Tayland yemekleri başlı başına güzel zaten. Ama Bangkok’taki sokak lezzetleri dünyaya bedel. Başta Khao San Road ve çevresindekiler olmak üzere, Bangkok’un sokak yemekleri o kadar lezzetli, ucuz ve çeşitli ki, herhangi başka bir Asya ülkesinden Bangkok’a gelirken zihnimde, “Oh be, Bangkok’a geliyorum. Sokak yemeklerinin dibine vuracağım,” diye hayaller kuruyorum. Ne kadar güzel olduklarını siz düşünün artık.

İlk defa Bangkok’a geliyorsanız, size başlangıç için birkaç tane tavsiye verelim o zaman.

Pad Thai (Sebzeli/Etli Noodle)
Pineapple Fried Rice (Ananaslı Sebzeli Pilav)
Coconut Mango Ice Cream (Ananaslı Mangolu Dondurma)

Mekanlar: Khao San Road Çevresi ve Chatuchak Market

Chao Praya Nehri’nde Tekne Turu Yapın

Bangkok’u can damarı Chao Phraya Nehri, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Tarihi tapınaklardan, lüks otellere birçok güzel manzarayı keyifle seyredebileceğiniz nehir yolculuğu için kıyıdaki iskelelerden bilet alabilir. Nehrin iki yakasında yer alan iskelelerden herhangi birinde inebilirsiniz.

Sakın sizi yönlendirmeye çalışan değnekçilerin peşine takılıp tekne turuna 60-70 lira para vermeyin. 5-10 lira gibi cuzi bir ücretle turist teknelerine binebiliyorsunuz. Size tavsiyemiz, Saphan Taksin iskelesinden (metro ile gidebilirsiniz) binip nehrin diğer yakasındaki Wat Arun’da (Şafak Tapınağı) inmek.

MBK & Siam Square’de Alışveriş Yapın

Siam Square bölgesi için AVM tabirini kullanmak çok hafif kalacaktır. Bu bölge için “AVM’lerden tren yapmışlar” tabirini kullanmayı daha doğru buluyorum. Çünkü bu bölgeyi inşa edenler 3-4 tane alışveriş merkezini doğrudan birbirine bağlayarak bir tüketim ve alışveriş cenneti (belki de cehennemi) yaratmayı başarmışlar. Alışverişe meraklıysanız Bangkok’ta bu bölge tam size göre. Fiyatların en az Türkiye kadar pahalı olduğunu belirmeyi unutmayalım tabi. Çünkü bu alışveriş merkezlerinde genellikle global markaların mağazaları var. (Bizim gibi ucuzcular Chatuchak Market’e)

MBK Center, bu bölgedeki AVM’lerden bir diğeri. Ancak onu farklı kılan, başta cep telefonu ve aksesuarları olmak üzere birçok elektronik eşya dükkanına ev sahipliği yapan katlara sahip olması. Yüzlerce cep telefonu ve elektronik eşya dükkanı bulunan merkezde, 2. el telefon dükkanlarından, resmi marka showroomlarına, aksiyon kamera aparatlarından, hoparlörlere her şey mevcut. Özellikle fotoğraf makinesi meraklıları için sadece kamera ürünlerine ayrılmış bir kat bile mevcut. Fiyatlar bazı ürünlerde ülkemize göre bir miktar daha ucuz. Ama müthiş bir ucuzluk beklentiniz olmasın kesinlikle

Nana Plaza & Soi Cowboy

Tabelasında “Dünyanın En Büyük Yetişkin Eğlence Merkezi” yazan bir kompleksten bahsediyoruz. Bangkok’un göbeğinde, finans merkezinin hemen dibinde yer alan Nana Plaza tabelasında yatan ünvanı kesinlikle hak ediyor. Yukarıdaki başlıkta saydığım yerler alışveriş için neyse, striptiz ve fuhuşun AVM’si de burası işte. 3 katlı bir kompleks olan Nana Plaza’da 25-30 civarı “Lady Bar” yer alıyor. (Go Go Bar da deniyor) Bu mekanlarda dansçı kızlar sahne alıyor. İnsanlar içkilerini içip onları seyrediyor. Daha istekli olanlar bu kızlarla daha da samimi olabiliyor.

Nana Plaza’da birkaç tane de Ladyboy Bar var, meraklıları için.

Peki Bangkok’ta gezilecek yerler arasında neden burayı tavsiye ediyoruz? Hovardalık yapın diye mi? Tabi ki hayır. Nana Plaza ve 1 km ötesinde yer alan diğer meşhur eğlence bölgesi Soi Cowboy, her türlü turiste kucak açmış, herhangi bir tehlike taşımayan, hem kadın, hem de çift olarak keyifle gidip eğleneceğiniz nezih yerler olduğu için. Hiç görmeyenlere tuhaf gelse de, bu kısım da Bangkok’un görülmesi gereken ilginç taraflarından biri. Bu yüzden birçok çift sıradışı bir eğlence yaşamak için bu barları ziyaret ediyor. Herhangi birileri tarafında rahatsız edilme ve kazıklanma kaygısı olmadan bir akşam siz de bu bölgedeki mekanları eğlence için ziyaret edebilirsiniz. (Mekan girişleri ücretsiz. )

Sky Bar Lebua Bar’dan Bangkok’u Seyredin

Hangover II filmini izleyenleri buraya alalım. Yoldan çıkan bir bekarlığa veda partisini konu alan bu Hollywood komedisinde yer alan meşhur teras sahnesi Sky Bar olarak bilinen Lebua Tower’da (Lebua Kulesi) yer alıyor.

Kulenin 64. katında yer alan Sky Bar teras barı, Bangkok’u kuşbakışı olarak izleyeceğiniz en iyi yer. Bangkok’un ne kadar büyük bir metropol olduğunu bu manzaraya bakana kadar anlayamayabilirsiniz. Kilometrelerce uzanan şehir, gökyüzünü yaran devasa gökdelenler size dakikalarca izlemeye doyamayacağınız eşsiz bir manzara sunuyor.

Mekan oldukça lüks bir mekan. O yüzden zengin değilseniz yemek için tercih edilmemeli. Teras bölümüne çıkıp bir kadeh şarap içerek, manzaranın tadını çıkarmak, resimlerinizi çektikten sonra mekandan ayrılmak en makul ve ekonomik tercih. (1 kadeh şarap ya da bira 30 TL’den başlıyordu 2 sene önce)

Gitmeden önce: Mekana giriş ücreti yok. Ancak kıyafet kuralı var. Parmak arası terlik ve şortla içeri almıyorlar. Kot ve spor ayakkabı da sorun yok. Tercih size kalmış ama gece manzarası daha etkileyici oluyor. Ha, bir de unutmadan. Havanın bulutlu olduğu bir gün gitmeyin, manzara yerine gri bulut izlersiniz boşu boşuna.

Tuk tuk’a binin

Tuk tuk’a binmek Bangkok’un olmazsa olmazlarından. “Tuk tuk ne ola ki?” diye sorduğunuzu duyar gibi olduk. 3 tekerli, önünde şoför, arkasında koltuk olan açık kasa bir Uzakdoğu aracı olarak tanımlayayabiliriz. Faytonun motorlu ve minyatür olanı gibi düşünün. Tuk tukçuların temel amacı turistleri rayicinin çok üzerindeki rakamlarla bir yerden bir yere götürmek ve yolda masumca yürüyen turistlere “Tuk tuk!” diye bağırararak korkutmaktır.

Bangkok’a geldiğinizde bir kere de olsa bu tuk tuklardan birine binip Bangkok sokaklarında efil efil esen bir yolculuk yapın. Tuk tuklarda taksimetre olmaz. Siz siz olun, pazarlık yapmadan tuk tuka binmeyin. Mesafesine göre 50-150 baht arası bir ücretten fazlasını da ödemeyin.

 

Bangkok’ta Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Şey” için 2 yorum

 • 29 Haziran 2018 tarihinde, saat 09:56
  Permalink

  Bir ay icinde Bangkok ve çevresini gezeceğim çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

  Yanıtla
  • 9 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:20
   Permalink

   Çok teşekkürler. İyi seyahatler dileriz. Bizim için de bol bol Pad Thai ve tropik meyve yiyin orada 😉

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir